قهوه اندونزی

در کشور اندونزی هر دو گونه قهوه یعنی ربوستا  و عربیکا  پرورش داده  می شود که در روبرو تصویر دانه های مربوط به این کشور آورده شده است.

برای خرید قهوه عمده اندونزی می توانید به گلوریزا مراجعه کنید.

قهوه اندونزی به طور کلی از سه منطقه سوماترا (Sumatra) ، سولاوسی (Sulawesi) و عربیکا جاوا (Java)پرورش می یابد. مشخصه قهوه این سه منطقه دارای غلظت (body) بالا، طعم قوی با ترشی ملایم و ماندگاری طولانی بعد از نوشیدن را دارا می باشد.

قهوه اندونزی گاها بوی خاک دارد که گاها برای بعضی ها نامطلوب است.

قهوه سوماترا :

تعدادی از بهترین و لطیف ترین قهوه های دنیا در سوماترا پرورش می یابد که مند هیلینگ (Mandheling ) ، آنکولا (Ankola) و لینتونگ (Lintong) نامیده می شود. این قهوه ها با غلظت بالای خود و خاکی بودن بیشتر از جاوا و ترشی کم شناخته می شوند.

مند هیلینگ از روش Dry از گیلاس قهوه به دست می آید ولی با شستن سبوس میوه قهوه در آب داغ بدست می آید که دانه های قهوه یکدست تری حاصل می شود.

با غلظت بالا مشابه قهوه های عالی ، قهوه مندهیلینگ سوماترا کاملا سیروپی و شربتی است. با وجود ترشی محض ، طعم پیچیده و حجیمی دارد و یک عطر شیرینی شکلاتی بوی خاک آن را کمرنگ می کند به ویژه با یک رست با مهارت.

سوماترا لینگتون کاملا شیرین و با غلظت متوسط است.ترشی کم و خاکی به همراه عطر پیچیده است. این قهوه در منطقه شمال مرکز سوماترا در نزدیکی دریاپه توبا Toba پرورش می یابد.

قهوه جاوا عربیکا :

این قهوه، دانه به دست آمده از روش خیس wet-processed (شسته شده ) در جزیره جاوا در سمت شرقی آتشفشان Ijen بدست می آید.

قهوه جاوا دارای غلظت نسبی بالا و کمتر از سایر گونه های دیگر قهوه اندونزی و با ترشی کمتر می باشد. و حالت بعد از نوشیدن آن گذراتر و با عطر ترکیبی دودی و تند می باشد.         

2